بیا که روز مبادای ما رسید از راه..

توی سیاهی شب مترجم میپرسد:یه خانواده آواره الان از راه رسیدن کمی پایین تر ، مرده خودش رو به ما رسونده.. برگردیم یا میبینیش؟ با گوشه چشم نگاهی به تکنسین دارویی و پرستارمان می اندازم.. نگاهی به جمعیتی که تا پای ماشین هنوز دنبالمان کشیده شده.. حاجی میگه نمیتونن بیان اینجا؟ مترجم میگوید:مردشان گفته رمق ندارند، زن حامله و پیرزن و بچه همراهشان هست.. میگویم برویم.. صدمتری پایینتر یک اتاق دو در سه متر هست از همانها که برای پیاده روی اربعین ساخته شده.. نور چراغ قوه و گوشی موبایل هارا می اندازند.. صورت دختر دو سه ساله ای که حکما از روی دوش پدرش افتاده روی زمین یا زمین خورده و لبهایش پاره شده.. زن جوان باردار هفت ماهه ای که فشارش 7 روی پالس است و نمیتواند رو ی پا بایستد.. پیرزن بیابانگردی که زیر بغل زن جوان را گرفته.. چطور فرار کرده اند و خودشان را رسانده اند اینجا به چند کیلومتری کربلا.. توی آنهمه تاریکی و ترس... با داعشی که تا چهل کیلومتری کربلا آمده.. مرد جوان دخترش را بغل کرده، زیر بغل زن باردارش را گرفته.. نور می افتد روی صورت پسربچه پنج ساله ای که بی رمق( این کلمه را نمیتوانم توصیف کنم) نگاهمان میکند.. آنقدر بی رمق که حتی نمیتواند روی پایش بایستد یا دست و پایش را تکان بدهد..

"او" خودش باید راه می آمده.. کسی یک پسر پنج ساله را روی دوش نمیگرفته.. گل روی ساق پاهایش خشک شده..یعنی چند بار توی گل و خاک زمین خورده.. رد دمپایی انگشتی ،تاول روی پاهایش را ترکانده، تویشان فرو رفته،گل تویش خشک شده و پاهای کوچولویش حالا متورم و قرمز و چرکی ست.. این پاهای کوچک و مظلوم و خاکی و تکه پاره شده یک حجمی از غم را میگذارد توی راه گلویم.. جوری که نفس کشیدن را برایم سخت میکند..

بین همه مخلوقات خدا، بچه آدم خیلی باهوش تر از بقیه ی بچه های حیوانات است.. تا یکجایی برای خاطر گرسنگی و تشنگی، بیقراری و بی تابی و گریه میکند. جیغ میکشد.. از یکجایی به بعد وقتی میبیند پدر و مادرش هم گرسنه اند و "هیچ چیزی" برای خوردن وجود ندارد و از درد گریزی نیست، فقط و فقط و فقط به تو نگاه میکند.. بدون بی تابی و گریه و جیغ.. این نگاه مات و بی رمق آنقدر قدرت دارد که سنگ را هم آب میکند.. توی تاریکی و لالوی نور چراغ قوه و نور گوشی ها هربار که دستم را توی کیف معاینه فرو میبردم تا وسیله یا دارویی را پیدا کنم، سنگینی نگاه بچه ها را روی دستم حس میکردم.. تنها باری بود که آرزو کردم کاش بجای پزشک، شیرینی فروش بودم..

این آخرین مریض آواره ی موصلی بود که دیدیم..یک فاجعه انسانی در شرف وقوع است.. کاش کسی این رابفهمد.. کاش کسی کاری کند..

خوبی دیدن آواره ها این بود که بعد بعدش وقتی خودت را میرساندی به کربلا و از حلقه های امنیتی رد میشدی، یک ربع پیاده میرفتی تا خودت را برسانی به حرم و همه و همه و همه ی  دردهایی را که دیده بودی کنار شش گوشه ضریح، زار میزدی..

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطیما

سلام. کربلا... ؟؟؟!! تیم های پزشکی که میرن خودجوش هستن؟ خانمها هم می تونن برن؟؟ . . خدا قوت.... خدا قوت... همین/

فاطیما

فرزند شهیدی که برای آواره های کشور متجاوز زار میزند... البته شما تنها نیستین. ما ایرانیها یا خیلی عجیبیم یا خیلی مریض... بیماریمون هم رقت قلبه.. ، همنوعدوستیه.. ، فراموش کردن ظلمهای گذشته است وقتی که صدای کمک می شنویم.. بیماریمون عشق علی و آل اوست.

شمیم

سلام. دکتر کشتی ما رو که... خوبی الحمد لله؟ خدا خیرت بده. بی ما چگونه ای؟ باور کن شیرینی فروش بودن توی ایران دردناک تر از پزشک بودن توی عراقه. دینت رو و ایدئولوژیت رو برداشتی و رفته ای پیش عزیز ترین شهید خدا. ما که اینجاییم یرینی فروش های بیچاره ایم. برو حرم و بگو :اللهم انی استودعک دینی.... ما اینجا آخرش غش نکنیم سمت قرآن های روی نیزه خیلی خوبه! اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا. ملتمس دعای خیر شما.روزتون هم با تاخیر مبارک[گل]

شمیم

پس برگشتین به سلامتی.رسیدن به خیر و زیارت قبول.[لبخند] چه کاری مد نظرت هست آخه؟ اینجوری که ما سر به بالین می ذاریم طبق حدیث پیامبر زبونم لال اصلا مسلمون هم به حساب نمیایم.

در محضر دوست

الهی بمیرم... برای دلی که این چیزها رو میبینه و باید منتظر رخصت باشه... واقعا باید ضجه زد.... من تازه می خواستم سفارش کنم هوای برادرمون رو در شهرتون داشته باشین!(البته اول و آخر خود خانم حواسشون به طلبه هاشون هست...)اما این حرامزادگان کاری کردند که باید خون گریه کرد! سالم و مستدام باشید انشالا.

مریم(M.M)

سلام رسیدن به خیر زیارت قبول من نوشته ات را بردم توی فیس بوک خدا قبول کند ما رو هم دعا کن

یاور

......وبایدعرق شرم برپیشانی هرچه مسلمان غش کرده به دامن آمریکاست است بنشیند...

مگا آپلود

سلام دوست خوبم - وب بسیار خوبی داری ما چهار تا دانشجوی رشته کامپیوتر هستیم و برای تامین خرج و مخارج تحصیلمون یک سایت آپلود فایل راه اندازی کردیم ، تا انسانهای شریفی مثل شما فایلهاشونو توش آپلود کنن و سایت بازدید بگیره و بتونیم تبلیغات و درآمدزایی کنیم . ما به حمایت امثال شما نیازمندیم لطفا سری به سایت ما بزنید و اگر لایق دیدید از سایت ما استفاده کنید . http://megauplod.ir

رز

جدیدا مطالب شما و خانم دکتر تیستو رو که میخونم از خودم متنفر میشم که چرا به این هوش خوبی که داشتم نرفتم یه رشته ای که الان به درد بخورم...خیر سرم دیووونه معلمی بودم اما هنوز...... از خودم متنفرم...

رز

شما چرا؟ پس وای به حال ما!!