مشرکین در عصر جاهلیت در عین شرکشان،منتظر بودند ماه رجب بیاید تا حوائجشان را از خدا بخواهند!.. خداوند هیچ قومی را در ماه رجب عذاب نکرد و خشم الهی در این ماه شامل حال احدی نشده ...

خیلی اتفاقی سمت خدای شنبه رو دیدم. همیشه برام سوال بود که چرا ما طبق نظر امام معصوم، در هر زمان و مکان خاص به یک روش خاص و دستور امام باید یک ذکر یا نماز رو بخونیم.  خوب جواب هایی هم شنیده بودم . معروف ترینش همون مثال تلفنه. مثل اینکه تا شما یک شماره "مشخص و صحیح" رو نگیرید با مخاطب مورد نظر خودتون نمیتونید ارتباط برقرار کنید. و خب کی از امام معصوم داناتر و عالم تر و هادی تر. بعد هم که من کلن به رفرنس معتبر اعتقاد دارم. کار باید اصولی و صحیح  باشه.  ولی جواب استاد میرباقری کلن منو نابود کرد. دیگه به این جاش فکر نکرده بودم.  قیافه ام شبیه موسی بود که گیج حرفهای خضره..

خدا به حاج آقا میرباقری سلامتی و عزت بده .. به ما هم توفیق بده.. این دو تا شنبه اخیر رو راجب "ذکر" صحبت کردند. متن و صوتش در سایت سمت خدا هست. اما این تیکه جواب سوالم رو برداشتم هی بخونم تا دلم روشن شه..  یعنی الان خیلی خوشحالم ..خیلی..

"خودتان را در معرض رحمت قرار بدهید . رجب  ماه استغفار امت من است یعنی خدای متعال یک فضایی را به تبعیت نبی اکرم ماه امیرالمومنین است به شفاعت امیرالمومنین آماده کرده که رحمت خاص خدا در این ماه رحمت رحیمیه‌ی خدا رحمت خاص جاری است شما خودتان را در معرض رحمت قرار دهید راهش چیست؟ زیاد این استغفار را بگویید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ از خدای متعال طلب استغفار و طلب توبه بکنید پس ماه ماه استغفار است چون محیط محیط رحمت است رحمت خدا جاری است اگر ما استغفار کنیم آن رحمت ما را می‌گیرد و هم مورد مغفرت قرار می‌گیرم پاک می‌شود گذشته‌ی ما هم خدای متعال رجوعی به ما می‌کند.

 اسئله التوبه یعنی خدای متعال به ما رجوع بکند خدای متعال وقتی ما غفلت کردیم خدای متعال ممکن است از ما اعراض بکند خدای متعال رجوعی به ما بکند این توبه‌ی خدای متعال موجب احیا قلب انسان است فَأَحْیِهِ بِتَوْبَةٍ مِنْکَ (مناجات خمس عشره، مناجات التائبین) قلب وقتی مرد خدای متعال باید یک رجوعی یک توجهی به این قلب بکند دوباره حیات در این قلب جاری می‌شود این ذکر استغفار آثار بسیار فراوانی دارد یکی اش این است که در قرآن آمده است بیان حضرت نوح سلام الله علیه به قومش فرمود «اسْتَغْفِرُ‌وا رَ‌بَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارً‌ا» (نوح/ 10) از پروردگار خودتان طلب مغفرت بکنید که او غفار است نتیجه اش چه است؟ « یُرْ‌سِلِ السَّمَاءَ عَلَیْکُم مِّدْرَ‌ارً‌ا» (نوح/ 11) آسمان فراوان بر شما رحمتش را نازل می‌کند هم رحمت ظاهری است که همین باران است هم برکات سمائی است برکات معنوی است ‌«وَیُمْدِدْکُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ» نوح /12) اگر اهل استغفار بودید خدای متعال شما را با مال و فرزند کمک می‌کند لذا در روایات دارد البته چندین دستور دارد در روایات ما آن هایی که فرزندشان تاخیر افتاده و خدا به آن‌ها فرزندی نداده که انشاء الله خدا به همه عطا می‌کند در روایات دستور استغفار دادند مثلا یک سال سحرها استغفار بکنید موانعش رفع می‌شود آن وقت خدای متعال ممکن است یک نسل خیلی پاکی هم به آدم بدهد «وَیُمْدِدْکُم بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَل لَّکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَل لَّکُمْ أَنْهَارً‌ا» نوح /12)

 یک نکته هم عرض می‌کنم ذِکْرُکُمْ فِی الذَّاکِرِینَ یک معنایش همین است وقتی امام اجازه‌ی استغفار می‌دهد این که می‌گویند ذکر اجازه می‌خواهد معنایش این است می‌خواهند بگویند یک کاری شما می‌کنید یک کاری استاد می‌کند کار اصلی را او می‌کند او مراقب شما است و در ذکر شما می‌دمد نفس او ذکر شما را ذکر می‌کند این نسبت به معصوم درست است شاید ذِکْرُکُمْ فِی الذَّاکِرِینَ معنایش همین است. اذن را امام داده فرموده روزی هفتاد مرتبه این طوری استغفار کنید آن در انسان دمیده می‌شود اثر ذکر امام، امام حمایت می‌کند وقتی شما استغفار می‌کنید آن پشتیبانی آن نفسی که امام می‌زند آن لطف و شفاعتی که می‌کند می‌دمد در ذکر شما. ذکر شما را ذکر می‌کند آن وقت این اذکار در ماه‌ها اجازه‌ی خاص دارد چون اجازه‌ی خاص دارد انسان به اذن معصوم چون دستور دادند مثل نماز ما نماز را اگر بخوانیم از پیش خودمان رشد نمی‌آورد ولی چون می‌گوییم پیامبر فرمودند طبق دستور پیامبر می‌خوانیم ‌«وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِکْرِ‌ی» می‌شود ذکر این اذکار هم همین طور است فرمودند این طوری ذکر بگویید می‌گوییم از پیش خودمان هم خیلی ذکر اختراع نکنیم اثر دارد. مرحوم فیض نقل می‌کنند از بعضی گفتند مواظب باشید دروغ نگویید اگر حالتان حال استغفار نیست نگویید استغفرالله بگویید اللهُّم الغفِر لِی نگویید استغفار می‌کنیم بگویید خدا من را بیامرز این‌ها حرف است وقتی نبی اکرم اجازه دادند فرمودند بگویید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ بگویید این‌ها اخبار نیست که دروغ باشد این‌ها انشاء است ما با این کار داریم استغفار می‌کنیم نمی‌خواهیم خبر دهیم که خدایا من استغفار کردم دروغ شود همین چیزی که فرمودند تغییرش ندهیم نه این حال من نیست. اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَاَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ و اثر هم دارد.
وقتی اذن امام اذن نبی اکرم این که حضرت فرمودند این ماه ماه استغفار امت من است یعنی من کار دارم می‌کنم نفس را من می‌زنم من شفاعت می‌کنم ماه امیرالمومنین است. امیرالمومنین سلام الله علیه پشتوانه‌ی این استغفارها است.."

پ ن: بعد یک عمری یک نهج البلاغه هدیه دادم به کسی و یک صفحه حس و حالم را نوشتم برایش از اولین باری که سال79 نهج البلاغه را گرفتم توی دستهام. شبش برای اولین بار در عمرم خواب آقا امیرالمومنین را دیدم. خواب خود خودش، نه خواب حرمش. مثل این بچه های سه پیچ مرتب از آقا سوال میکردم آنجای تاریخ دقیقا چی شده؟ زمان شما این قضیه دقیقا چطوری بوده؟ بعد آقا با حوصله و لبخند میگفت حالا بریم... چشمهاش را میگذاشت روی هم و میخندید و میگفت خب سوالت رو دوباره بپرس.. عین بابا ها بود.. عین باباها.. آنقدر صدایش نرم و قشنگ بود که اندازه نداشت..